Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare autoturism de firma catre o persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare autoturism de firma catre o persoana fizica

Am autoturismul inmatriculat pe firma la care nu sunt asociat, sotia este asociat unic. As vrea sa trec masina pe numele meu.
Se face o vanzare obisnuita , adica factura fiscala ? Autoturismul este amortizat integral, vechime 9 ani. Pot trece orice suma pe factura ? .
Mai este un aspect: de-a lungul vremii am creditat firma cu o suma de bani din care nu am ridicat pana acum nimic, exista vreo varianta de a compensa cu autoturismul ? Trebuie facuta o evaluare de catre cineva ?

Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Da, puteti face vinzare ,factura fiscala pe suma dorita si pe numele persoanei carei o vindeti cu datele din buletin,avind in vedere ca este amortizat complet,nu este nici o problema.
Compensarea activelor cu pasivul,adica a masini cu aportul adus in firma se poate face doar la o dizolvare a firmei.
Este mai corect si avantajos sa o vindeti la P.Fizica
Succes!!
Multumesc foarte mult.
Mai este necesara evaluarea in momentul vanzarii, pentru a stabili pretul de piata?