Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vânzare autoturism de la PFA la persoană fizică
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vânzare autoturism de la PFA la persoană fizică

Am un PFA (taxi) , doresc să închid PFA-ul, iar mașina să o trec de pe PFA pe persoană fizică, să fie pe numele meu. Cum procedez cu vânzarea - cumpărarea, specific că PFA-ul nu a avut cont în bancă, nu are factură. Cu ce sumă se poate face vânzarea? Menționez că autoturismul a fost cumpărat acum 5 ani cu 37000 lei, și a fost amortizat integral.
Vă mulțumesc!
vanzarea trebuie facuta la pretul de piata pt ca PF si PFA sunt persoane afiliate.
La dizolvarea unui SRL cu asociat unic toate bunurile mobile si imobile au intrat in patrimoniul asociatului unic, dupa inchiderea balantei si plata datoriilor la Anaf (acelasi lucru cand sunt mai multi asociati, se imparte intre ei dupa procentele detinute de fiecare in afacere) . De ce trebuie sa vindeti autoturismul catre dumneavoastra?!
victoria teo, utilizator
Ii trebuie ceva document, ptr taxe și impozite. Acolo trebuie făcut justificarea.
Justificarea o constituie hotararea judecatoreasca de la Registrul Comertului care ia nota de lichidare/dizolvare si cum au fost atribuite bunurile, nu?

Szekely Barna a scris:

Ii trebuie ceva document, ptr taxe și impozite. Acolo trebuie făcut justificarea.

Găsește răspunsul la Portalul Codul fiscal. Ptr cazul de mai sus. Bunurile PFA după radiere.