avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vânzare autoturism de la PFA la persoană fizică
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vânzare autoturism de la PFA la persoană fizică

Vânzare autoturism de la PFA la persoană fizică
Am un PFA (taxi) , doresc să închid PFA-ul, iar mașina să o trec de pe PFA pe persoană fizică, să fie pe numele meu. Cum procedez cu vânzarea - cumpărarea, specific că PFA-ul nu a avut cont în bancă, nu are factură. Cu ce sumă se poate face vânzarea? Menționez că autoturismul a fost cumpărat acum 5 ani cu 37000 lei, și a fost amortizat integral.
Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 22:37, 9 Februarie 2024
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
vanzarea trebuie facuta la pretul de piata pt ca PF si PFA sunt persoane afiliate.
La dizolvarea unui SRL cu asociat unic toate bunurile mobile si imobile au intrat in patrimoniul asociatului unic, dupa inchiderea balantei si plata datoriilor la Anaf (acelasi lucru cand sunt mai multi asociati, se imparte intre ei dupa procentele detinute de fiecare in afacere) . De ce trebuie sa vindeti autoturismul catre dumneavoastra?!
Ultima modificare: Marți, 12 Decembrie 2023
victoria teo, utilizator
Ii trebuie ceva document, ptr taxe și impozite. Acolo trebuie făcut justificarea.
Justificarea o constituie hotararea judecatoreasca de la Registrul Comertului care ia nota de lichidare/dizolvare si cum au fost atribuite bunurile, nu?

Szekely Barna a scris:

Ii trebuie ceva document, ptr taxe și impozite. Acolo trebuie făcut justificarea.

Găsește răspunsul la Portalul Codul fiscal. Ptr cazul de mai sus. Bunurile PFA după radiere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere pfa eugenoros eugenoros Inchid un pfa. Spatiul cumparat si amortizat partial nu l-am putut vinde. Cum se inchide contabilitatea in cazul acesta ? (vezi toată discuția)
Stoc de marfa la pfa radiat din oficiu de onrc ROMANLOREDAN ROMANLOREDAN Un PFA radiat din oficiu de catre ONRC la data de 18.03.2019 are stoc de marfa, ba mai mult a mai si vandut din stoc cateva zile pana a aflat de radiere. ... (vezi toată discuția)
Vanzare bun achizitionat pe pfa varuma varuma Pe PFA am achizitionat un laptop si acum doresc sa-l vand catre o persoana fizica pentru a-mi cumpara altul mai performant. Care este procedura corecta pentru ... (vezi toată discuția)