Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa prima inmatriculare

daca masina a fost inscrisa in septembrie 2009 mai platesc taxa de prima inmatriculare daca e instrainata
Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule stabileste ca taxa de poluare este platita, o singura data, atat pentru autovehiculele noi, cat si pentru cele second-hand, care sunt inmatriculate pentru prima data in Romania, indiferent daca autovehiculul este produs in tara sau in strainatate.