Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de propietate - constructie mansarda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de propietate - constructie mansarda

Detin un apartament intr un ansamblu de case cu cate 4 apartamente pe Corp .am curte separata de vecin ,intrare separata si locuiesc la etajul 1. Am intrare in podul apartamentului pe la mine prin hol. Vecinii care locuiesc sub mine au curte separata intrare in curte separata .ei nu au acces la podul casei.intrebarea mea este cui apartine podul casei avand in vedere ca la mine in casa este singura intrare? Si am o alta intrebare care ar suna astfel:pot sa mi amenajez o mansarda in pod?(mentionez ca daca as face asta ar fi necesar sa fac unele modificari la acoperis!
Ce scrie in contractul de vanzare cumparare? Ce ati cumparat? Uitati va in el? La descrierea obiectului contractului.....
In contractul de vanzare cumparare si la mine si la vecin nu scrie nimic referitor la podul casei. Intrarea in pod este numai la mine in apartament!
Eu cred ca zice.....ia uitati va cu atentie.....deci in afara de dreptul de proprietate asupra apartamentului nr...compus din.......urmeaza ce.......ca daca nu se specific ca va vinde exclusiv dvs si podul inseamna ca nu l aveti in proprietate si este spatiu comun si deci urmeaza in contract dupa descrierea apartamentului si cota parte .....din partile si dependintele comune ...aferente apartamentului...precum si cota parte de.....din teren.....