avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat

in prezent nu lucrez, nu am nici un fel de venit. pot copii mei, care lucreaza cu contract de munca ca sa ma treaca ca si coasigurat la sanatate?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:02, 3 Ianuarie 2013
Potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
1. Parintii pot fi coasigurati la sanatate ai copiilor daca sunt in ingrijirea acestora.

2. Copilul dvs. solicita angajatorului lui sa fiti coasigurat al lui la sanatate in baza actelor pe care le depune la angajator:
-cerere depusa de angajat prin care solicita acest lucru;
-declaratia data pe propria raspundere precum ca are parintele in intretinere;
-actul care dovedeste gradul de rudeni;,
-carte de identitate a parintelui;
-adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca parintele nu realizeaza venit.

3. Angajatorul elibereaza adeverinta de asigurat angajatului, in care parintele figureaza ca coasigurat al acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurare nanonano nanonano Buna ziua , As dori sa stiu in ce conditii o pot lua pe mama mea coasigurat. ce acte imi sunt necesare atat mie cat si pentru mama . exista posibilitatea ca ... (vezi toată discuția)
Coasigurat alecris alecris Eu lucrez in invatamant de 15 ani iar sotul meu nu este anjajat nicaieri de 3 ani. Poate figura ca si coasigurat? Ce acte sunt necesare si unde se depun? ... (vezi toată discuția)
Asigurare medicala kiyosaki kiyosaki Eu sunt angajat. Sotia nu lucreaza si vrea sa beneficieze de servicii medicale. Care sunt caile de a beneficia de servicii medicale in calitate de asigurat? (vezi toată discuția)