Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat

in prezent nu lucrez, nu am nici un fel de venit. pot copii mei, care lucreaza cu contract de munca ca sa ma treaca ca si coasigurat la sanatate?
Potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
1. Parintii pot fi coasigurati la sanatate ai copiilor daca sunt in ingrijirea acestora.

2. Copilul dvs. solicita angajatorului lui sa fiti coasigurat al lui la sanatate in baza actelor pe care le depune la angajator:
-cerere depusa de angajat prin care solicita acest lucru;
-declaratia data pe propria raspundere precum ca are parintele in intretinere;
-actul care dovedeste gradul de rudeni;,
-carte de identitate a parintelui;
-adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca parintele nu realizeaza venit.

3. Angajatorul elibereaza adeverinta de asigurat angajatului, in care parintele figureaza ca coasigurat al acestuia.