avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Auto 2013
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Auto 2013

Buna ziua ,sant rezident in spania si am o masina cumparata aici pe numele meu ,masina este inmatriculata in spania ,intrebarea mea : daca vin in romania pentru o perioada mai lunga de timp sa zicem un an este obligatoriu sa inscriu masina in Romania ? Eu am de gand sa ma intorc in Spania ,masina nu vreau sa o vand in Romania. va rog sa ma lamuriti ca nu mai inteleg nimic cu legile astea.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Albert2005 , utilizator 10:42, 9 Ianuarie 2013
Albert2005 a scris:

Buna ziua ,sant rezident in spania si am o masina cumparata aici pe numele meu ,masina este inmatriculata in spania ,intrebarea mea : daca vin in romania pentru o perioada mai lunga de timp sa zicem un an este obligatoriu sa inscriu masina in Romania ? Eu am de gand sa ma intorc in Spania ,masina nu vreau sa o vand in Romania. va rog sa ma lamuriti ca nu mai inteleg nimic cu legile astea.
Va multumesc !
nu am postat bine intrebarea sau nu are nimeni idee ???

Ultima modificare: Luni, 7 Ianuarie 2013
Albert2005, utilizator
Raportat la legislatia actuala nu sunteti obligat sa va inscrieti autovehiculul in evidentele legale romane daca stationati o anumita perioada de timp pe teritoriul Romaniei.
Va multumesc ! ...si mai astept si alte detalii sau comentarii .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi au confiscat masina :(. Cerebro Cerebro Salutare. Am si eu o problema cu masina care este inmatriculata in romania si am fost in spania iar acolo politia mi au confiscat masina ptr motivul ca ... (vezi toată discuția)
Legea privind circulatia in romania a autovehiculelor inmatriculate in alte state ioan neicu ioan neicu Buna ziua! Un cetatean roman curezidenta in spania cu contract de munca pe termen nelimitat PROPRIETAR al unui autoturism inmatriculat in Spania,are dreptul sa ... (vezi toată discuția)
Înmatriculare masina pe același proprietar gabymad77 gabymad77 Bună, am rezidență în Spania și masina cumpărată acolo din 2011,acum vreau să o înmatriculez în România tot pe mine(pe talon și civ-ul spaniol ... (vezi toată discuția)