Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înmatriculare masina pe același proprietar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înmatriculare masina pe același proprietar

Bună, am rezidență în Spania și masina cumpărată acolo din 2011,acum vreau să o înmatriculez în România tot pe mine(pe talon și civ-ul spaniol apare numele meu și data dobândirii), am făcut La RAR civ romanesc certificatul de autenticitate și îți. Acum ca să o înscriu la impozit la primărie mi se cere contract de vânzare cumpărare, dar în acest caz nu are loc o vânzare cumpărare. Mi sa spus de la primărie ca dacă aduc contractul cu care am cumpărat masina acum 6 ani, ma vor impozita pe cei 6 ani în urmă, cum trebuie să îi explic doamnei sau ce act trebuie să aduc ca să o pt trece la impozit tot pe mine și sa o înmatriculez.
Este necesar sa faceti dovada ca de la achzitionare vehicul ati achitat taxele si impozitele aferente unde ati locuit anterior cererii de inmatriculare in Romania
Ca sa inmatriculati autovehiculul in Romania trebuie sa o radiati din evidenta autoritatilor spaniole. Un autovehicul nu poate avea doua identitati, una spaniola si una romaneasca.