avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu pre + post natal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu pre + post natal

sotia mea a nascut pe 30.12.2012 si nu a beneficiat de nicio zi de concediu medical pe 2012 (perioada in care a lucrat). Pentru ultimele zile lucratoare din 2012 au fost folosite zilele de concediu la care avea dreptul pt. anul 2012.Intrebarea mea este: Poate lua concediul pre si post natal de 126 zile incepand cu data de 01.01.2013? In mod normal nasterea trebuia sa aibe loc la mijlocul lunii Ianuarie.
Multumesc anticipat pt. raspuns.
Cel mai recent răspuns: romvio , utilizator 17:28, 3 Ianuarie 2013
1. Poate lua concediul de maternitate (cele 126 de zile) oricand doreste.

2. - Singura restrictie (obligatie) este ca dupa nastere trebuie sa aiba cel putin 42 de zile de concediu postnatal.
- Daca a nascut pe 30.12.2012 atunci concediul postnatal incepe cu data de 30.12.2012.

3. Din Normele de aplicare a OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã:

Art. 4.
...
(3) Pentru protecţia sãnãtãţii mamei şi a copilului este interzis angajatorilor sã permitã salariatelor sã revinã la locul de muncã în cele 42 de zile de concediu postnatal obligatoriu.


Multumesc pt. raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pre si post natal Tinapincky Tinapincky Buna ziua. Am o nelamurire. Sunt insarcinata in 32 de saptamani si as dori sa stiu daca este obligatoriu sa iau concediul pre/post natal sau pot lucra pana in ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal sau postnatal obligatoriu? oanaelena22 oanaelena22 buna ziua am doua intrebari in legatura cu concediu pre / post natal, stiu ca este un total de 126 zile, din care 42 obligatorii dupa nastere, intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Concediu sarcina ioana_55 ioana_55 Buna ziua. As dori sa stiu de cate zile de concediu medical (nu de risc) pot beneficia in total in sarcina date de medicul de familie. De asemenea, cate zile ... (vezi toată discuția)