Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

trebuie sa inregisrez intrarea un somaj a unui angajat, cum se opereaza in REVISAL?
Altfel spus, trebuie sa inregistrati incetarea c.i.m. a acelui salariat ... pasii sunt urmatori:
1. Operatia de incetare contract se poate face apeland butonul "Incetare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Incetare":

2. Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi incetat si se apasa butonul "Continuare > >".

3. In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Temei incetare: se selecteaza temeiul de incetare al contractului de munca din lista de valori predefinite
- Explicatie: se completeaza explicatia incetarii contractului
- Data incetare: se selecteaza din controlul de data calendaristica, data de incetare a contractului

Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare > >" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.

4. Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza".
Cornel Vasile, Consilier juridic
dar in declaratia 112?
buna seara,si LA MULTI ANI chiar daca mai tirziu.Daca ma puteti ajuta,va rog mult descilciti-ma.Am avut angajati pe perioada determinata 02.04.2012-01.12.2012(asa era trecut in contractul de munca)Desfacerea am facut-o in revisal in 01.12.2012,decizia in prima zi lucratoare ,adica in 03.12.2012,dar problema mea este decaratia 112.Cum trec la data plecare 03.12.2012 si orele? suspendate....Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine,ca pe 0 nu imi valideaza declaratia.Sau depun rectificativa la noiembrie si trec data de plecare 30.11.2012/Dar atunci nu mai bate cu revisalul.Multumesc din inima.