avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

trebuie sa inregisrez intrarea un somaj a unui angajat, cum se opereaza in REVISAL?
Cel mai recent răspuns: mea culpa , utilizator 18:17, 4 Ianuarie 2013
Altfel spus, trebuie sa inregistrati incetarea c.i.m. a acelui salariat ... pasii sunt urmatori:
1. Operatia de incetare contract se poate face apeland butonul "Incetare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Incetare":

2. Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi incetat si se apasa butonul "Continuare > >".

3. In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Temei incetare: se selecteaza temeiul de incetare al contractului de munca din lista de valori predefinite
- Explicatie: se completeaza explicatia incetarii contractului
- Data incetare: se selecteaza din controlul de data calendaristica, data de incetare a contractului

Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare > >" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.

4. Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza".
Ultima modificare: Joi, 3 Ianuarie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
dar in declaratia 112?
buna seara,si LA MULTI ANI chiar daca mai tirziu.Daca ma puteti ajuta,va rog mult descilciti-ma.Am avut angajati pe perioada determinata 02.04.2012-01.12.2012(asa era trecut in contractul de munca)Desfacerea am facut-o in revisal in 01.12.2012,decizia in prima zi lucratoare ,adica in 03.12.2012,dar problema mea este decaratia 112.Cum trec la data plecare 03.12.2012 si orele? suspendate....Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine,ca pe 0 nu imi valideaza declaratia.Sau depun rectificativa la noiembrie si trec data de plecare 30.11.2012/Dar atunci nu mai bate cu revisalul.Multumesc din inima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prioada de proba simavio simavio cum se inregistreaza in revisal inchierea unui cim in perioada de proba la initiativa angajtorului?cu ce articol din codul muncii. va multumesc (vezi toată discuția)
Încheiere contract muncã de cãtre lichidator gheorghian-sergiu gheorghian-sergiu Salutare. Am o dilemă. Se dă: societate aflată în faliment, salariată în concediu creștere copil, revenită direct cu preaviz. Respectiva a primit ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal prelungire detasare. GrosuMaria GrosuMaria Am un salariat detasat din 2014.Acum doresc prelungirea detasarii si nu stiu cum s-o fac (trebuia sa-l comunic din martie cu prelungirea detasarii). Daca merg ... (vezi toată discuția)