avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare in REVISAL prelungire detasare.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare in REVISAL prelungire detasare.

Am un salariat detasat din 2014.Acum doresc prelungirea detasarii si nu stiu cum s-o fac (trebuia sa-l comunic din martie cu prelungirea detasarii). Daca merg in contracte exista ca salariat, in istoric contracte il gasesc cu mentiunea "Suspendat-detasat", dar nu pot modifica nimic. Daca merg pe Suspendare si pe Detasare nu-l mai gasesc. Nu stiu unde sa ma adresez pentru a-i prelungi detasarea.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:11, 20 Iulie 2015
Parerea mea este ca se va opera incetarea primei detasari si apoi se completeaza noua detasarea, intrucat programul nu are si optiunea de modificare a detasarii.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Te rog sa-mi spui cum fac acasta incetare. Spune-mi te rog pasii detaliat. Parerea mea este ca acest program este facut special pentru amenzi. Iti multumesc.
1. Incetarea primei detasari:
Operatia de incetare a detasarii unui contract se poate face apeland butonul "Incetare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Detasare".

Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi incetata detasarea si se apasa butonul "Continuare".

In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Data incetare detasare: se secteaza din controlul data calendaristica, data de la care se doreste incetarea detasarii

Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.

Se salveaza datete.

2. Inregistrarea celei de-a doua detasari
Operatia de detasare se poate face apeland butonul "Detasare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Detasare".

Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi detasat si se apasa butonul "Continuare".

In ecran se completaza urmatoarele informatii:
- Denumire angajator destinatie: se completeaza denumirea angajatorului unde va fi detasat contractul
- CUI/CIF/CNP angajator destinatie: se completeaza CUI/CIF/CNP al angajatorulu unde va fi detasat contractul
- Tara angajator destinatie: se selecteaza tara angajatorului unde va fi detasat contractul din lista de valori predefinite
- Data inceput detasare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de inceput a detasarii
- Data sfarsit detasare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de sfarsit a detasarii

Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare". Se salveaza datele.

3. Se genereaza fisierul apeland butonul "Generare registru" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Registru".

4. Se transmite/depune fisierul la ITM.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subiect: detasarea de la un angajator la altul appstejarul appstejarul in prezent sunt detasat la un angajator( A). Trebuie sa incetez detasarea de la el (A)si sa ma detasez la un alt angajator(B). 1. Am inteles ca in revisal nu ... (vezi toată discuția)
Revisal tatianamicu tatianamicu am un salariat care a fost detasat pe perioada 01.06.2012-31.10.2012, iar cu data de 01.11.2012 si-a depus demisia. Cum trebuie sa procedez la revisal. Mai ... (vezi toată discuția)
Detasare nicoleta_blu nicoleta_blu Va rog sa-mi explicati ce trebuie sa fac pentru a detasa un angajat de pe o firma pe alta, pe aceeasi functie (cand si cum fac detasarea in revisal). Va ... (vezi toată discuția)