avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare firma

Buna ziua.As vrea sa preiau o firma care nu are dotari si as vrea sa stiu ce acte si bani ami trebuie.
Cel mai recent răspuns: dandelca , utilizator 16:02, 4 Ianuarie 2013
Buna ziua,

Firma o veti prelua prin fuziune sau prin cesiune de parti sociale?
Care ar fi cea mai rapida si eftina
As vrea sa -mi expicati si una si alta.
Fuziunea reprezinta ansamblul de operatiuni prin care doua sau mai multe societati comerciale hotarasc separat:
- transmiterea elementelor de active, datorii si capitaluri proprii la una dintre societati; sau
- constituirea unei noi societati comerciale in scopul comasarii activitatilor.

Cesiunea de parti sociale este o operatiune juridica constand in transmiterea printr-un contract de cesiune a partilor sociale catre una sau mai multe persoane, asociate deja in societate sau straine de aceasta, care dobandesc astfel calitatea de asociati.

Dumneavoastra in acest moment aveti constituita o societate comerciala? In cazul in care nu aveti constituita o societate, atunci puteti prelua partile sociale de la asociati!

Ca si procedura de timp, ambele operatiuni pot dura pana la 60 de zile calendaristice, cu mentiunea ca fuziunea este un proces mai complexi si mai costisitor!

Cesiunea prin majorare capitalului social al fi cel mai rapid proces la care puteti recurge!

Din punct de vedere al costurilor, totul tine de numarul de caractere din Hotararea AGA!
Ok.Si cam cat ar fi un caracter sa zicem?Si care ar fi minimul de caractere?

Alte discuții în legătură

Preluari firme Cristina Vasile Cristina Vasile Stimabililor, tot primesc emailuri cu urmatoarele, drept pentru care va rog sa-mi spuneti ce parere aveti, daca s-a ,,inhamat\" cineva la o astfel de ... (vezi toată discuția)
Fuziune prin absorbtie maryette maryette Este vorba de 2 soc.care au fuzionat,una dintre ele a fost radiata. Intre data proiectului de fuziune si data efectiva a fuziunii,au existat modificari ... (vezi toată discuția)
Cesiune la parti sociale - temeiul in lege si restrictii? Ligr Ligr Salut, am cautat si am rascolit, dar totusi nu am gasit raspunsul, asa ca incep o tema noua: Intrebarea: care e temeiul legislativ pentru o cesiune la ... (vezi toată discuția)