Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare firma

Buna ziua.As vrea sa preiau o firma care nu are dotari si as vrea sa stiu ce acte si bani ami trebuie.
Buna ziua,

Firma o veti prelua prin fuziune sau prin cesiune de parti sociale?
Care ar fi cea mai rapida si eftina
As vrea sa -mi expicati si una si alta.
Fuziunea reprezinta ansamblul de operatiuni prin care doua sau mai multe societati comerciale hotarasc separat:
- transmiterea elementelor de active, datorii si capitaluri proprii la una dintre societati; sau
- constituirea unei noi societati comerciale in scopul comasarii activitatilor.

Cesiunea de parti sociale este o operatiune juridica constand in transmiterea printr-un contract de cesiune a partilor sociale catre una sau mai multe persoane, asociate deja in societate sau straine de aceasta, care dobandesc astfel calitatea de asociati.

Dumneavoastra in acest moment aveti constituita o societate comerciala? In cazul in care nu aveti constituita o societate, atunci puteti prelua partile sociale de la asociati!

Ca si procedura de timp, ambele operatiuni pot dura pana la 60 de zile calendaristice, cu mentiunea ca fuziunea este un proces mai complexi si mai costisitor!

Cesiunea prin majorare capitalului social al fi cel mai rapid proces la care puteti recurge!

Din punct de vedere al costurilor, totul tine de numarul de caractere din Hotararea AGA!
Ok.Si cam cat ar fi un caracter sa zicem?Si care ar fi minimul de caractere?