avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare firma

Buna ziua.As vrea sa preiau o firma care nu are dotari si as vrea sa stiu ce acte si bani ami trebuie.
Cel mai recent răspuns: dandelca , utilizator 16:02, 4 Ianuarie 2013
Si ce acte as avea nevoie?
Pretul pentru publicarea in MO este de 104 lei / 2000 de caractere! La care se mai adauga diverse taxe platite catre ONRC, un maxim de 200 lei / operatiune!

Actele necesare le gasiti afisate pe site-ul ONRC-ului:

Pentru cesiune simpla:
[ link extern ]

Pentru cesiune prin majorare va trebuiesc actele de mai jos + actele de la pasul 2 din cesiune:
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 4 Ianuarie 2013
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preluari firme Cristina Vasile Cristina Vasile Stimabililor, tot primesc emailuri cu urmatoarele, drept pentru care va rog sa-mi spuneti ce parere aveti, daca s-a ,,inhamat\" cineva la o astfel de ... (vezi toată discuția)
Fuziune prin absorbtie maryette maryette Este vorba de 2 soc.care au fuzionat,una dintre ele a fost radiata. Intre data proiectului de fuziune si data efectiva a fuziunii,au existat modificari ... (vezi toată discuția)
Cesiune la parti sociale - temeiul in lege si restrictii? Ligr Ligr Salut, am cautat si am rascolit, dar totusi nu am gasit raspunsul, asa ca incep o tema noua: Intrebarea: care e temeiul legislativ pentru o cesiune la ... (vezi toată discuția)