Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... pot fi despagubit daca masina nu e pe numele meu, dar ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

pot fi despagubit daca masina nu e pe numele meu, dar am imputernicire?

Am fost avariat in spate, iar luni urmeaza sa mergem pentru o intelegere amiabila, problema e ca masina are numere pe bulgaria si nu e pe numele meu, eu avand imputernicire doar, e vreun impediment in a fi despagubit ?
Este functie de ce prevederi sunt incluse in imputernicirea ce o aveti. Daca in imputernicire scrie ca aveti dreptul de a reprezenta proprietarul in fata oricarei persoane fizice sau juridice pentru orice problema legata de autoturism, daca va imputerniceste sa platiti taxele, impozitele, asigurarea autoturismului, daca va imputerniceste sa primiti orice suma de bani ce are legatura cu autoturismul (despagubirea) nu veti avea nicio problema. Daca nu aveti o asemenea imputernicire proprietarul autoturismului va trebui sa va dea o asemenea imputernicire.