Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale radiere auto de la Admin.Financiara
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

radiere auto de la Admin.Financiara

Buna ziua si la multi ani!Am nevoie de un sfat privitor la radierea unui autoturism de la Fisc.Pina in 2002 am locuit in Ploiesti,dupa care am vindut apartamentul si ne-am mutat intr-o comuna de linga Mizil.La data respectiva,detineam un autoturism ,inregistrat pe numele meu si adresa de atunci.Ulterior l-am vindut fara a perfecta actele si ,cu timpul,i-am pierdut urma.Autoturismul stiu ca a schimbat multi proprietari si ,banuiesc,ca acum e dezmembrat,deoarece prin 2006 am primit o instiintare de la Serviciul inmatriculari Ploiesti,prin care mi se aducea la cunostinta ca acest auto este radiat temporar din circulatie.Acesta fusese radiat datorita faptului ca nu i s-a mai efectuat ITP-ul si nu i s-a mai platit RCA-ul.Eu am continuat sa platesc impozitul pe vechiul domiciliu,am incercat sa aflu de la Serv.Inmatriculari detalii despre acel auto,dar mereu am primit aceleasi raspunsuri:ca nu au timp,ca e vina mea ca nu am perfectat actele,ca nu e problema lor etc . As dori sa stiu daca exista vreo modalitate sa o radiez de la Fisc,intrucit eu nu mai locuiesc in Ploiesti.Ce se intimpla daca nu mai platesc niciodata acel impozit,acel autoturism fiind singurul bun inregistrat la acea adresa!
Chiar daca va asumati responsabilitatea a nu va achita obligatiile fiscale ,autoritatea fiscala detine parghiile legale,detine datele dvs de identitate inclusiv CNP si poate desfasura procedura de recuperare debit inclusiv prin executarea silita
Da ,sint constient ca statul ma va executa,ca doar n-oi fi vreun becalian,patrician sau diaconescian.Ideea este daca o pot radia ,in vreun fel,din evidenta fiscului.Atita timp cit nu mai fac parte din comunitatea respectiva,de ce as cotiza ptr aceasta?
maneas a scris:

.Atita timp cit nu mai fac parte din comunitatea respectiva,de ce as cotiza ptr aceasta?

Asupra afirmatiei dvs se pot realiza comentarii si se pot emite opinii
Una dintre opinii este aceea ca va revine obligatia achitarii taxelor si impozitelor in temeiul legii in vigoare
Daca sunteti interesat pentru radiere desfasurati demersuri la nivelul SPR local,detaliati speta si solicitati verificarea bazei proprii de date
Autoritatea in urma verificarilor poate sa va elibereze dovada in baza careia autoritatea fiscala ava dispune radierea auto-ulterior achitarii la zi a tuturor debitelor aferent auto