Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intoarcere mai repede la lucru din CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intoarcere mai repede la lucru din CIC

Buna ziua si la multi ani !

Am si eu o nelamurire: baietelul meu implineste 1 an pe 01 martie 2013 si eu doresc sa ma intorc la lucru mai repede decat aceasta data, ca sa beneficiez si de stimulentul de insertie.
Intrebarea mea este: cu cat inaintea implinirii de catre copilul meu a varstei de 1 an trebuie sa ma prezint la lucru ca sa pot beneficia de stimulent ? Avand in vedere faptul ca el s-a nascut chiar la 01 martie 2012, cand a intrat in vigoare HG 57/2012(care obliga tatal sa stea si el in CIC minim 1 luna), trebuie sa ma intorc cu cel putin 1 luna mai repede ?
Sper ca m-am facut inteleasa :)
Multumesc mult !
Multumesc! Aveam totusi impresia ca stimulentul nu se acorda daca salariata beneficiaza de concediu fara plata. Am facut oare o confuzie?
Stimulentul de insertie se acorda daca se obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3 din OUG nr.111/2010 ... faptul ca dvs optati pentru un CFP nu cred ca influenteaza plata acelui stimulent.