Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general marfa furata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

marfa furata

Buna ziua,am si eu o situatie in care a fost spart un magazin si s-a furat marfa in val de 5000 fara tva ,suma constatata in urma inventarului.Am cautat pe mai multe forum-uri si sunt mai multe pareri.Va rog daca poate sa-mi raspunda cineva,va multumesc.
Ce sa va raspunda? Care este intrebarea dumneavoastra?
Buna seara,

Va rog sa reformulati intrebarea, astfel incat sa va putem ajuta. Nu doar sa ne dam si noi cu parerea.
Da,scuze...intrebarea era cum se contabilizeaza furtul de marfa?Multumesc.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Prin bunuri furate se intelege bunurile lipsa din gestiune, neimputabile, pentru care persoana impozabila poate prezenta dovada constatarii furtului de catre organele de politie, care este acceptata la despagubire de societatile de asigurari.

% = 371
607 nedeductibil fiscal dacă nu aveți poliță de asigurare pe marfă, caz în care e deductibilă fiscal.
635 = 4427
La Art.148 din CF.scrie ca ....""Nu se ajusteaza deducerea initiala de TVA in urmatoarele situatii:-bunuri furate dovedite legal....etc.deci se colecteaza TVA sau nu?