Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Minus inventar neimputabil microintepindere.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Minus inventar neimputabil microintepindere.

Buna ziua ,
Ce inregistrari contabile , ce documentatie si daca se plateste TVA si impozit la valoarea minusului neimputabil constatat la o microintrepindere .
Va multumesc foarte mult , va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Înregistrări contabile:
4428 = 371
378 = 371
607 = 371
635 = 4426(ajustarea de TVA deductibil)

- valoarea TVA neexigibilă(4428) =valoarea lipsă*20/120
- valoarea adaosului comercial, corespunzator minusului(378) prin înmulțirea valorii minusului fără TVA neexigibil cu coeficientul K.
-valoarea lipsă la preț furnizor fără TVA(607)= valoarea lipsă inventar-4428-378
-ajustarea TVA deductibil: valoare cont 607*20%, ajustarea se face conform codului fiscal, art 304, alin 1, lit c și pct 78, (6), lit a din norme
[ link extern ]

Documentele justificative: decizia de inventariere, listele de inventariere, declarația gestionarului, raportul comisiei de inventariere
Constatarea lipsei in gestiune:
461 = 4427
461 = 758

Descarcarea din gestiune a lipsurilor:
378 = 371
4428 = 371
607 = 371

Inregistrarea deciziei de a nu se imputa:
658 = 461