Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociatul unic poate fi angajat la propria firma?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociatul unic poate fi angajat la propria firma?

Fiind vorba de un SRL, asociatul unic poate sa fie angajat la propria firma chiar si pe postul de administrator.
udm07 a scris:

asociatul unic poate fi angajat la propria firma?

Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

Vedeti legea 31/1990 privind societatile comerciale:
Art. 196^1
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.