avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociatul unic poate fi angajat la propria firma?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociatul unic poate fi angajat la propria firma?

asociatul unic poate fi angajat la propria firma?
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 21:10, 9 Februarie 2009
Fiind vorba de un SRL, asociatul unic poate sa fie angajat la propria firma chiar si pe postul de administrator.
udm07 a scris:

asociatul unic poate fi angajat la propria firma?


Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

Vedeti legea 31/1990 privind societatile comerciale:
Art. 196^1
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociat unic - admisnitrator si angajat? Iulia Malis Popa Iulia Malis Popa Buna seara, am si eu o intrebare, am o societate comerciala cu asociat unic, aceeasi persoana fiind si adminsitrator. Poate acea persoana sa fie si angajat al ... (vezi toată discuția)
Contract de munca ramonica_bubu ramonica_bubu Buna seara, As vrea sa stiu daca un SRL cu asociat unic care este si administrator poate fi si salariat. Parerile sunt impartite, dar as vrea o baza ... (vezi toată discuția)
Asociat unic si angajat yorgos yorgos Am infiintat recent o firma de servicii de protectia muncii la care sunt asociat unic si administrator. Am intocmit dosarul pentru abilitare si l-am depus la ... (vezi toată discuția)