Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data de pensionare

multumesc pentru raspuns. dar mai va deranjez cu o intrebare pot iesii aticipat cu o penalizare?va mai dau odata datele ncut oct 1956 angajat aug 1979 9 luni armata inainte de angajare .21ani si 7 luni de grupa1 va multumesc va rog sa imi spuneti de ce trebuie sa ma grabesc cu depunera dosarului de pensionare caci deocamdata nu sunt somer?
daisa, utilizator
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege.
Legea stabileste conditii diferite pentru obtinerea unei pensii de catre o femeie sau un barbat. Intrucat dumneavoastra precizati ceva despre perioda de stagiul militar:
Categoria "barbati" nascuti in 1956, art.40-41 din Legea nr. 19/2000 stabileste : varsta standard 60 ani si stagiul complet de 35 ani.
Raspunsul ca nu puteti sa va pensionati, este un raspuns INCOMPLET SI INCORECT intrucat pensia pentru limita de varsta se poate obtine acum sau la o data viitoare. Fac aceasta remarca pentru ca, Lg.19/2000 stabileste mai multe motive pentru care varsta standard poate fi redusa. Unul dintre acestea: conditiile in care ati lucrat:
a) conditii deosebite: reducerea varstei conf. tabelul de la art. 42. Precizare: sunt considerate tot conditii deosebite si perioadele incadrate in grupele I si II de munca conf. legislatiei anterioare datei de 01.04.2001, respectiv data intrarii in vigoare a legii.
b) conditiile speciale, atat cele de la art. 20 din lege cat si cele recunoscute prin Lg. 226/2006, sau alte legi speciale. In acest caz varstele se reduc in mod diferentiat, in functie de meserie ( exp. mineri, interpretii suflatori, scafandrii a se vedea reducerile de la art. 43 - 46).
c) conditii de grupa I de munca recunoscuta pe baza legislatiei anterioare 01.04.2001, care trebuie interpretata prin coroborare cu anexa 9 din Ord. 340/2001, respectiv anexa 3 din lege.
Si aceasta este doar o parte, caci mai exista si reducerile prevazute de legi speciale, cum ar fi in cazul unui beneficiar de DL 118/90 ori Lg. 341/2003 Lg. Recunostintei.
PRIN URMARE: PENTRU UN STAGIU DE 20 PANA LA 22 ANI GRUPA I DE MUNCA SE REDUCE VARSTA CU 10 ANI SI 10 LUNI, DAR VARSTA PREVAZUTA PENTRU ANUL SI LUNA IN CARE SE FACE INSCRIEREA LA PENSIE, NU VARSTA DE 65 ANI.
Cat priveste stagiul, acesta poate fi completat de asemenea prin adaugarea sporului 6luni/an de grupa I si 3 luni/an de grupa a II a.
Stagiul militar nu poate fi util la pensionarea anticipata sau anticipata partiala, dar nu se pune problema unei pensionari anticipate - care s-ar obtine la 65-5= 60 ani, iar in cazul de fata pensionarea limita de varsta se produce in iulie 2009: 63ani si 7 luni varsta standard - 10 ani si 10 luni reducere = 52 ani si 9 luni pe care ii poate avea persoana nascuta in oct. 1956.
Va multumesc.

daisa a scris:

multumesc pentru raspuns. dar mai va deranjez cu o intrebare pot iesii aticipat cu o penalizare?va mai dau odata datele nascut oct 1956 angajat aug 1979 9 luni armata inainte de angajare .21ani si 7 luni de grupa1 va multumesc

1. Imi pare rau, dar pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa fi realizat stagiul complet de cotizare.
2. Asa cum am scris si in celalalt mesaj, deabia in februarie 2014 stagiul realizat (vechimea dvs. in munca) va coincide cu stagiul complet de cotizare.
3. Veti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 12 ani pentru perioada lucrata in grupa I de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
In temeiul art. 160 din Legea nr. 19/2000, de la cap. "Dispozitii tranzitorii", "Vechimea in munca recunoscuta la stabilirea pensiilor pana la intrarea in vigoare a prezentei legi constituie stagiu de cotizare", prin urmare, sporul pentru grupa I de munca constituie stagiu care se adauga la anii munciti ( 6 luni/ an de gr. I, asa cum prevedea lg. in vigoare la data cand a fost realizata vechimea in grupa I, Legea nr. 3/77). In consecinta, stagiul complet este realizat.
Pentru reducerea varstei: reducerea varstei pp. tabelului nr. 4 de la art. 167 ind.1 se face din, citez al. (4) al aceluiasi articol " sunt cele corespunzatoare anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul de pensie prevazute in anexa 3, in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare corespunzator anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul de pensie".
Anexa 3 prevede varsta 63/7 si stagiul 32/2 in iulie 2009, prin urmare daca era vorba de o reducere de 10 ani10 luni, raspunsul este foarte corect.
Insa, barbatul in cauza avand gr.I 20-22 ani, are reducere de 12 ani, prin urmare raspunsul este ca se putea pensiona inca din octombrie 2007.
Va sfatuiesc ca in situatia de fata sa nu mai pierdeti timpul, cu conditia ca datele pe care le-ati enuntat sa fie corecte (nu cumva sa fie mai putini ani de gr. I, respectiv sa nu fi fost lucrati cu participare 100%).
Daca doamna/domnisoara consultant care a facut aluzie la polemica doreste sa imi adreseze un mesaj, o rog frumos sa o faca, consider ca este benefic pentru dumneaei, spre exemplu: daca este cazul sa enuntam reducerea de 12 ani si pomenim de anul 2014, observati ca art. 167 ind.1 are o aplicare limitata pana la 31.03.2011.
DASI ACORD, utilizator
:offtopic:
@ DASI ACORD
Nu uitati ca pe forum se discuta probleme juridice, iar nu implicarea lui X sau lui Z in ele.
Pe forumul Avocatnet se discuta ideea, nu persoana.