Forum Discuţii juridice Achiziţii publice achizitionare autoturisme, inchiriere sau in sistem ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

achizitionare autoturisme, inchiriere sau in sistem leasing

Stiti cumva daca din anul 2013 se vor putea achizitiona autoturisme, inchiria sau achizitiona in sistem leasing autoturisme de catre institutiile publice? A aparut cumva o legislatie noua care sa abroge OUG34/2009 sau vreuna care sa interzica in continuare? Va multumesc!
OUG 34 este in vigoare, modificata de la 01.01.2013 cu OUG 77 si nu interzice achizitia de autoturisme.
Nu cunosc alta prevedere care sa interzica achizitia de autoturisme.
Legea 283/2011:
Art. 20
"(1) Prevederile art. 21, 22 si 24 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, aprobata prin Legea nr. 227/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, se aplica pana la data de 31 decembrie 2012".

Pentru achizitie tb. avute in vedere prevederile art. 4 din OUG 68/2012.

Nu am cunostinta de aparitia unui alt act care sa interzica aceste achizitii.
Sunt interzise si in anul 2013 conf. art. 9 din OUG 84/2012, care modifica art. 20 din OUG 80/2012, care modifica art. 24 din OUG 34/2009. :)
Da, aveti dreptate si va multumesc,referitor la OUG 84/2012!
Poate exista posibilitatea sa dea executivul o noua ordonanta prin care sa se poata achizitiona prin sistem leasing operational! Este in discutie asa ceva am citit prin presa!