Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Inregistrare pentru achizitii - vin
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Inregistrare pentru achizitii - vin

Buna ziua,

As dori sa aduc, in cadrul UE, vinuri, intr-un cadru organizat, firma. As dori sa stiu pe la ce directie vamala trebuie sa alerg si ce ar trebui sa fac. Inregistrari? Stiu ca acciza este 0.

Va multumesc,
ciprianr, utilizator
Buna ziua,

Functie de destinatia vinului, si anume depozit si ulterior comercializare catre persoane juridice sau societatea care face achizitia intracomunitare vinde prin magazinele proprii direct catre persoane fizice (consumatori finali).
Functie de aceste situatii trebuie sa va intocmiti documentatia si sa va obtineti autorizatiile/aprobarile. De regula acestea se obtin de la biroul vamal in raza caruia este inregistrata societatea sau unde se afla situat depozitul.