Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obligatii producator vin
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obligatii producator vin

Buna ziua,
o intreprindere individuala care se ocupa cu cultivarea strugurilor, productia si comercializarea vinului doreste sa inceapa activitatea si se afla in stadiul in care are recolta de struguri.
pentru a fabrica vin are nevoie sa se inregistreze la vama ca platitor de accize? La ce cantitate produsa este nevoie de antrepozit fiscal?
Este vreo restrictie privind comercializarea vinului?

Multumesc.
In masura in care productia estimata este mai mica de 1000 de hectolitri in decursul unui an trebuie sa va inregistrati la autoritatea vamala teritoriala. Peste aceasta cantitate trebuie sa va autorizati ca antrepozit fiscal. Daca produceti vinuri linistite ( definitia este mai pretentioasa in Codul fiscal dar ar fi vorba de vinul clasic - accizabil este vinul asa numit spumant sau sampanie) nu trebuie sa platiti accize. Nici ca antrepozit fiscal nu trebuie sa platiti accize pentru vinul linistit. In ambele situatii obligatiile dvs. constau in depunerea la autoritatea vamala teritoriala a unor declaratii si situatii lunare referitoare la productie. Bineinteles va trebui sa respectati legislatia fiscala in ceea ce priveste celelalte obligatii la bugetul de stat ( TVA, impozit pe profit, contributii la sanatate, etc.) asa cum se prevede pentru orice societate comerciala. Pentru autorizare va recomand sa va adresati autoritatii vamale teritoriale in a carei raza de competenta se afla sediul societatii dvs.
Mai am o nelamurire: exista un cost prestabilit minim de productie per kilogram struguri?
Intreb acest lucru deoarece am produs struguri dar lucrarile le-am efectuat in regie proprie, nu am costuri directe si nu stiu ce valoare contabila sa dau unui kg de struguri.
multumesc
dorelbv a scris:

In masura in care productia estimata este mai mica de 1000 de hectolitri in decursul unui an trebuie sa va inregistrati la autoritatea vamala teritoriala. Peste aceasta cantitate trebuie sa va autorizati ca antrepozit fiscal. Daca produceti vinuri linistite ( definitia este mai pretentioasa in Codul fiscal dar ar fi vorba de vinul clasic - accizabil este vinul asa numit spumant sau sampanie) nu trebuie sa platiti accize. Nici ca antrepozit fiscal nu trebuie sa platiti accize pentru vinul linistit. In ambele situatii obligatiile dvs. constau in depunerea la autoritatea vamala teritoriala a unor declaratii si situatii lunare referitoare la productie. Bineinteles va trebui sa respectati legislatia fiscala in ceea ce priveste celelalte obligatii la bugetul de stat ( TVA, impozit pe profit, contributii la sanatate, etc.) asa cum se prevede pentru orice societate comerciala. Pentru autorizare va recomand sa va adresati autoritatii vamale teritoriale in a carei raza de competenta se afla sediul societatii dvs.

Imi puteti preciza va rog unde baza legala care reglementeaza faptul ca nu se platesc accize pt vinuri linistite.
Multumesc
ART. 206^11, ART. 206^21, ANEXA 1 la titlul VII din H.G. 44/2004 privind Normele metodologice de aplicare ale Codului fiscal - legea 571/2003. Puteti citi aici : [ link extern ]
ContSters187835, utilizator