Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CERERE DIVORT CU MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CERERE DIVORT CU MINOR

Buna ziua, am rugamintea, daca m-ati putea ajuta cu un model de cerere de chemare in judecata pentru un divort, cu un minor. Tin sa precizez ca partea care cere divortul este sotul deoarece sotia a parasit domiciliul (practicand prostitutia). Precizez ca nu intra in discutie partajul deoarece locuiau impreuna cu parintii sotului. Pe langa divort, se cere si custodia copilului care are varsta de trei ani, si pensie de intretinere a minorului. Va multumesc anticipat!
Mergeti la un avocat sa va redacteze cererea cel putin daca nu aveti posibilitatea sa-l angajati . Fiecare caz are specificul lui nu va putem redacta noi cererea .
Modelul de cerere nu il va ajuta pe sot prea mult...
Modele de cerere gasiti pe net insa nu si solutia de a castiga procesul...

Ar trebui sa stiti ca trebuie sa existe probe pentru ca in caz contrar se respinge actiunea.
Ar mai trebui sa stiti ca si in ipoteza in care s-ar dovedi ca mama practica prostitutia tot ea poate avea castig de cauza in ceea ce priveste stabilirea domiciliului minorului la ea.
Daca procesul nu va fi foarte bine gandit, riscul ca sotul sa piarda procesul este destul de ridicat...