Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime pensie boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime pensie boala

Buna ziua.
Asi dori sa stiu daca vechimea in munca acumulata legl in strainatate, se ia in calcul la pensia de boala in Romania.
1. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
-Incepand cu data de 24 septembrie 2012 pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.