Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare de boala

Pana la data disponibilizarii individuale am acumulat 440 de zile de concediu medical in ultimele 24 de luni. Apoi am fost disponibilizat cu 6 salarii compensatorii, din motive care nu au tinut seama de culpa mea. As dori sa stiu in ce conditii ma pot pensiona de boala avand in vedere faptul ca nu-mi mai pot continua activitatea in cadrul altei companii, urmand tratament medical de specialitate. Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
1. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.