Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asociatie locatari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asociatie locatari

Buna ziua,
As dori raspuns la urmatoarea intrebare:
-Asociatia de locatari prin decizia Comitetului Executiv poate stabili penalitati de la asocatie in cuantum de 0,01% pe zi pentru intretinerile neachitate in termen de 30 zile de la data scadenta?Mentionez ca penalitatile de la furnizori se aplica la sumele restante separat.
Multumesc.
Care este intrebarea dumneavoastra?
Da, se pot aplica penalizari de pana la 0.2% pe zi intrarziere conform Legii 230/2007:
Art. 49. - (1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata, fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere vor face obiectul fondului de penalitati al asociatiei de proprietari si se vor utiliza numai pentru plata penalizarilor impuse asociatiei de proprietari de catre terti si pentru cheltuieli cu reparatiile asupra proprietatii comune sau alte cheltuieli de natura administrativa.
Art. 50. - (1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Actiunea asociatiei de proprietari este scutita de taxa de timbru.
(3) Sentinta data in favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de oricare proprietar, poate fi pusa in aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisa de Codul de procedura civila.

Asociatia de proprietari poate dispune penalitati in coeficientul legal prevazut de art 40 din l nr 230/2007
@ynocentta
Legea 230/2007 Art. 40. - Asociatia de proprietari are obligatia sa ia masuri cu privire la imbunatatirea confortului termic al cladirii.

Unde este vorba in ART 40 de coeficientul de penalizare??????
Rectificare ,coeficientul penalizarilor este prevazut de art 49 din L nr 230/2007,a fost simpla eroare de redactare