Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati intretinere

Buna ziua,
Am si eu o intrebare. Pana in luna iulie 2010 o asociatie de proprietari nu a calculat penalitati la intretinere. In aceasta luna calculeaza retroactiv de la data de 01.01.2009. Este corect? Daca da in baza carei legi si daca nu la fel.
Va multumesc.
Aplicarea penalizarilor se face in baza legii 230/2007 care precizeaza ca o asociatie de proprietari isi poate institui propriul sistem de penalizare.
Aceasta instituire de sistem de penalizare se face fie in statutul asociatiei la momentul infiintarii, fie ulterior printr-o decizie a comitetului executiv.

In cazul Dv. trebuie vazut de cand este instituit acest sistem de penalizare si daca el fiinteaza din 2009, dar nu a fost aplicat pana anul acesta din diferite cauze, se pot calcula aceste penalizari la restante mai vechi si penalizabile. Conditia este sa existe un document scris de infiintare a acestui sistem, statut sau PV al sedintei comitetului executiv sau chiar al vreunei adunari generale.
Exista un PV din data de 30.03.2009 cu penalitate de 0.1 % /zi intarziere, iar din 10.05.2010 cu 0.2 % /zi intarziere. Problema este ca, contabilul a calculat penalitatea la 0.2 %/zi fara sa tina cont de PV din 2009. Este corect? Nu trebuiau defalcate pe procente?
nu este corect; se calculeaza cu procentul de 0,1 pana la data de 10.05.2010 si ulterior se aplica penalitatea de 0,2; si daca nu exista P.V.anterior datei de 30.03.2009, nu se pot aplica penalitati incepand cu data de 01.01.2009.
Trebuia aplicat procentul de 0,1% pana 10.05.2010, iar dupa aceasta data procentul de 0,2%.
Daca din acele procese verbale reiese ca s-a decis aplicarea de penalizari cu 0,1% sau 0,2% incepand de la o anumita data, este normal ca acestea sa se calculeze diferentiat pentru aceste perioade.
Dar daca inainte de 30.03.2009 (cand s-a stabilit procentul de 0,1%), nu a existat vroe decizie sau hotarare pentru aplicarea penalizarilor, conform legii 230/2007 si HG 1588/2007, restantierilor li se repartizeaza, in functie de sumele restante, penalizarile facturate de catre furnizori. Deci chiar daca nu exista sistemul propriu de penalizari tot se aplica penalizari, dar acestea nu mai tin cont de procentele din lege, ci de cuantumul penalizarilor facturate de furnizori si restantele fiecarui proprietar.