Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura comision din Rep. Moldova
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura comision din Rep. Moldova

Buna ziua,

Am o factura de comision (prestari servicii, firma din Moldova a intermediat achizitia unor produse din non ue) si doresc sa stiu daca se declara si plateste TVA la aceasta factura? (poz. in decontul 300).
Buna ziua,

Inteleg ca o persoana juridica din Romania factureaza prestari servicii catre o persoana juridica din R Moldova, in acest caz nu se factureaza cu TVA, totusi trebuie sa va puna la dispozitie firma din R Moldova certificatul de inregistrare in scopuri de TVA .
Firma din Rep Moldova a facturat firmei din Romania (factura de comision intermediere). Imi cer scuze daca nu am fost clar.