Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

colega mea de munca a nascut in 3.04.2012, a fost in concediu de maternitate, apoi in concediu de cresterea copilului pina in 31.07.2012 ( a intrat sotul acesteia pe CCC), cand am operat in revisal incetarea suspendarii c.i.m. si si-a reluat activitatea cu 01.08.2012. Din data de 07.01.2013 a operat in revisal incetarea contractului de munca. va putea beneficia de somaj, si care modificari se trec pe actele de la somaj de catre angajator? trebu unca ie act aditional la cmi si pentru suspendare, incetarea suspendarii si pentru incadrarea in munca dupa incetarea suspendarii?

Buna ziua!
Poate beneficia de somaj. va trebui, intr-adevar, completata o adeverinta tip de la somaj in care trebuiesc trecute toate modificarile care au survenit dupa 01.01.2011 (sper sa nu gresesc), cand s-au suspendat cartile de munca. prin urmare, in situatia d-voastra, va trebui sa treceti:
Decizia nr.... din data .... (suspendarea CIM pt concediu CIC)
Decizia nr......din 01.08.2012 privind incetarea suspendarii si reluarea CIM
Decizia nr.... din 07.03.2013 privind incetarea CIM.
va mai trebui sa completati si anexa 26 (daca se mai cere inca)