avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie

Sunt nascuta in data de 19.09.1958 si am lucrat 26 ani din care 24.8 ani grupa a doua, mai am si un an de somaj. As dori sa stiu cand pot sa-mi depun dosarul de pensinoare, anricipata sau anticipata partial. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:04, 13 Ianuarie 2013
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, plata contributiei facandu-se de catre Agentia de Somaj.

3. Pentru anii lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (61/2 - 5/6 = 55 de ani si 8 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani (27 + 6 = 33 ani).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 55 de ani si 8 luni, in luna mai 2014.

5. Nu mai este cazul de pensie anticipata sau anticipata partiala deoarece acestea pot fi solicitate la varsta de 56 de ani si 2 luni iar dvs. puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 8 luni, deci cu 6 luni inainte.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot beneficia de pensie anticipata? bucuririna bucuririna Sunt nascuta la 1.11.1958, am studii superioare de 5 ani, lucrez neintrerupt din august 1982 , am 8 ani grupa a II-a si doresc sa stiu cand ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata violeta_popescu violeta_popescu buna ziua,mama mea a lucrat 20 de ani cu grupa a doua si 5 ani fara grupa la o fabrica de portelan. acum are varsta de 53 de ani.intrebarea mea este daca se ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? brezaloi brezaloi buna ziua .as dori sa stiu cand se poate pensiona mama.are un stagiu complet de cotizare de 35 ani ,din care 23 de ani in grupa 2,5 ani asistent social,8ani ... (vezi toată discuția)