Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie

Sunt nascuta in data de 19.09.1958 si am lucrat 26 ani din care 24.8 ani grupa a doua, mai am si un an de somaj. As dori sa stiu cand pot sa-mi depun dosarul de pensinoare, anricipata sau anticipata partial. Va multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, plata contributiei facandu-se de catre Agentia de Somaj.

3. Pentru anii lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (61/2 - 5/6 = 55 de ani si 8 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani (27 + 6 = 33 ani).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 55 de ani si 8 luni, in luna mai 2014.

5. Nu mai este cazul de pensie anticipata sau anticipata partiala deoarece acestea pot fi solicitate la varsta de 56 de ani si 2 luni iar dvs. puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 8 luni, deci cu 6 luni inainte.