Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dosar suspendat pt lipsa domiciliu parte
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

dosar suspendat pt lipsa domiciliu parte

Am un dosar suspendat contra la mai multe persoane, pe motiv ca n-am domiciliul la una dintre acele persoane.

1. Cat timp poate sta dosarul suspendat pana gasesc eu domiciliul ?

2. Pot sa renunt la judecata cu persoana careia n-am domiciliul si sa continui cu restul?
la 1 an din momentul suspendarii, actiunea se respinge ca fiind perimata.

in acest interval de 1 an ori indicati domiciliul (adresa evidenta populatiei cu motivarea dosarului pe care il aveti), ori renuntati cu privire la persoana al carei domiciliu nu-l puteti indica

.
In conformitate cu art. 95 C.p.c. reclamantul la prima infatisare/termen trebuie sa invedereze instantei ca a facut tot posibilul pentru aflarea adresei paratilor dar cu toate acestea au fost zadarnice. Invederand aceste demersuri la solicitarea reclamantului va dispune citarea prin publicitate: afisarea citatiei pe usa instantei, in Monitorul Oficial al Romaniei sau intr-un ziar cu mare tiraj, raspandit.
Multumesc