Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este valida o amenda data unui cetatean fara ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este valida o amenda data unui cetatean fara verificarea unui act de identitate ?

Cetateanul in cauza neavand asupra lui nici un document si deplasandu-se pe jos. Cetateanul nu a primit in mana procesul verbal nici nu a semnat acest document.
Pai daca cetateanul nu a fost identificat de agentul constatator, ce date s-au inscris in procesul verbal de sanctiune contraventionala?
daca in procesul verbal sunt mentionate datele reale ale contravenientului actul este valabil.
Se poate trimite prin posta la adresa contravenientului din actul de identitate sau resedinta dupa caz)
si cum se poate verifica ca nu altcineva a dat datele persoanei acuzate, sau ca politistul nu trimite amenzi la intamplare ?