Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desface contract de munca!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desface contract de munca!

Buna ziua,
Avem o firma de transport si din cauza crizei si a problemelor cu care ne confruntam suntem nevoiti sa desfacem contractul de munca pe per.nedeterminata,unui angajat care nu prea mai are activitate,din cauza activitatii foarte restranse.Care este modalitatea,ce pasi trebuie urmati pentru ca el sa poata beneficia de somaj.?
Multumesc,Mioara Trifan
Trebuie sa-i desfiintati postul, in acest caz temeiul legal de incetare este art. 65 alin. 1 Codul muncii.
In acest caz, salariatul beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
Desfiintarea postului trebuie sa se regaseasca in organigrama societatii.
Deci pasii sunt: modificati organigrama, acordati preavizul si emiteti decizia de concediere.
ctseximtrans

pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- eliberarea adeverintelor de vechime si de somaj salariatului.
@freeelis

Ati spus in posturi anterioare ca instiintarea de preaviz nu este reglementata de niciun text de lege... acum recomandati emiterea ei?
Am scris cumva ca o recomand ??? .. am spus care sunt pasii din practica ...