avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare de post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare de post

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti si mie care sunt pasii ce trebuie urmati de angajator pentru concedierea prin desfiintare de post, si care este, in mare, continutul fiecarui document.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:04, 28 Noiembrie 2013
Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului

- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza

- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere , a adeverintei de vechime si a adeverintei de somaj.
Multumesc @ freeelis.

Mai am doua intrebari:

Daca exista posturi disponibile in unitate pe care le poate ocupa salariatul al carui post dispare, in ce etapa sau intre care din etapele de mai sus ii trebuie comunicate aceste posturi?

Daca nu exista posturi disponibile, la concedierea individuala, trebuie solicitat sprijinul AJOFM?

Mulutmesc din nou.
Aceste posturi trebuie sa fie comunicate odata cu instiintarea de preaviz.

In cazul concedierii individuale nu este obligatoriu sa se solicite sprijinul AJOFM-ului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere individuala ContSters31759 ContSters31759 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care sunt actele care trebuie intocmite in cazul concedierii individuale prin desfiintarea postului. Multumesc! (vezi toată discuția)
Buna ziua!!! daca societatea hotaraste desfiintarea de posturi ... mihialescu mioara mihialescu mioara Buna ziua!!! Daca societatea hotaraste desfiintarea de posturi in vederea eficentizarii si are un numar de peste 1000 de salariati, care sunt pasii pentru o ... (vezi toată discuția)
Restructurare post lilianan lilianan Buna ziua, as vrea sa restructurez un post si as vrea sa ma ajutati , daca se poate, cu etapele concedierii individuale, eventual formulare Multumesc (vezi toată discuția)