Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Acord cu Fisc-ul pentru inchiriere spatiu
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Acord cu Fisc-ul pentru inchiriere spatiu

Aduc in atentia dumneavoastra un caz in care sunt implicat doar ca si client dar pentru care ma intereseaza rezolvarea lui. Am contractat o sala pentru un eveniment. Dupa o anumita perioada firma cu care am semnat contractul m-a anuntat ca nu mai poate onora contractul dinurmatorul motiv: sala pe care o folosesc ei era inchiriata de la o alta firma care avea datorii foarte mari la stat. Deoarece firma care detine sala nu a putut plati datoriile la stat i-au fost puse sub sechestru toate bunurile inclusiv sala unde trebuia sa aiba loc evenimentul. Dincolo de rezolvarile propuse de firma cu care am semnat contractul, intrebarea mea este urmatoarea:
firma cu care am semnat contractul poate face un acord cu FISC-ul (sau institutia abilitata) astfel incat sa isi desfasoare activitatea in continuare la locatia respectiva, iar chiria sa ajunga la FISC si nu la proprietar? Avand in vedere ca prin sechestru nu se obtin imediat bani si nici proprietatea nu se poate vinde in aceasta perioada de stagnare a pietei imobiliare, deci FISC-ul nu poate scoate bani imediat din acea locatie, este posibil acest acord?
Multumesc mult pentru raspunsuri.

P.S.> cred ca discutia trebuia edschisa la categoria Discutii juridice - Executare silita.
ciprian.balint, utilizator
Multumesc pentru ajutor.