Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii oug 30/2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

oug 30/2011

va rog sa-mi spuneti daca am platit azi toate debitele datorate la fisc , beneficiez de scutiri conform oug 30/2011

Scutirea de majorari si penalitati s-a aplicat pentru debitele restante la 31 aug 2011 in anumite conditii.
Ministerul de Finante a publicat in Monitorul Oficial OMFP nr. 2604/2011, din 6 octombrie, prin care se adopta procedura efectiva de scutire la plata a penalitatilor de intarziere si a eventualelor majorari existente in perioada trecuta, pentru plata debitelor principale si a dobanzilor de intarziere restante la data de 31.08.2011.

Astfel, documentul prevede ca daca plata sau compensarea se efectueaza pana la 31.12.2011 penalitatile si 50% din majorarile de intarziere se anuleaza.
In mod similar daca suma debitului si dobanzii de intarziere se achita pana la 30.06.2012, suma scutita la plata este jumatate din suma determinata mai sus.