avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii oug 30/2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

oug 30/2011

va rog sa-mi spuneti daca am platit azi toate debitele datorate la fisc , beneficiez de scutiri conform oug 30/2011
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 12:26, 15 Ianuarie 2013

Scutirea de majorari si penalitati s-a aplicat pentru debitele restante la 31 aug 2011 in anumite conditii.
Ministerul de Finante a publicat in Monitorul Oficial OMFP nr. 2604/2011, din 6 octombrie, prin care se adopta procedura efectiva de scutire la plata a penalitatilor de intarziere si a eventualelor majorari existente in perioada trecuta, pentru plata debitelor principale si a dobanzilor de intarziere restante la data de 31.08.2011.

Astfel, documentul prevede ca daca plata sau compensarea se efectueaza pana la 31.12.2011 penalitatile si 50% din majorarile de intarziere se anuleaza.
In mod similar daca suma debitului si dobanzii de intarziere se achita pana la 30.06.2012, suma scutita la plata este jumatate din suma determinata mai sus.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire de penalitati si dobanzi la impozite pe venit neachitate la un birou individual ionpavelarh ionpavelarh daca se calculeaza in urma unui control al ANAF UN IMPOZIT SUPLIMENTAR PE VENIT PE O PERIOADA DE TIMP ANTERIOARA CONTROLULUI FINANCIAR , S-A EMIS UN ACT ... (vezi toată discuția)
Facilitati og.30/2011 camicami camicami Buna tuturor, referitor la facilitatile prevazute in OG.30/2011 si modul lor de aplicare conf.OMFP 2604/2011, eu inteleg ca beneficiaza de aceste prevederi ... (vezi toată discuția)
Scutire penalitati la firme,daca se face plata datoriilor pana la 31 decembrie. getic2000 getic2000 Buna ziua,nu stiu daca am inteles bine din ce a zis domnul Boc intr-o zi la televiziune legat de scutirea de plata a penalitatilor firmelor daca se platesc ... (vezi toată discuția)