Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Doua pedepse pentru o gresala?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Doua pedepse pentru o gresala?

Sora mea a girat-o pe fiica ei pentru un credit bancar.Cind fiica n-a mai platit banca a facut poprire pe salariul girantului(sora mea).Dar ulterior ,desi banca incasa lunar o rata de la sora mea,fiica ei a primit executare silita(actele).Se poate asa ceva?E legal?
Multumesc mult
din moment ce sora dvs plateste rata nu vad pentru ce sa o execute silit,asta se face in caz de neplata ..trebuie mers la banca si vazut despre ce este vorba si citit contractul semnat intre nepoata dvs si banca ..daca nu se intelege cu banca sper ca a pastrat toate platile facute pt rata si sa se duca la un avocat ...
Deoarece debitorul nu si-a indeplinit obligatia de plata banca a procedat la accelerarea scadentei si a declarat intregul credit scadent anticipat. Din acel moment, doar cand se recupereaza intreaga suma inceteaza executarea silita. Banca poate demara simultan sau succesiv proceduri de executare silita impotriva tuturor debitorilor ( imprumutat si garanti )
Nu este absolut nimic in neregula.