Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rejudecare.Agravarea situatiei inculpatului?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rejudecare.Agravarea situatiei inculpatului?

In cazul in care, instanta de recurs admite recursurilie formulate de catre:
- inculpat, atat pe latura penala cat si pe latura civila,
-parti responsabile civilmente,
-Parchet in favoarea inculpatului pe latura penala dar si pe latura civila si in favoarea partii civile pe latura civila, si
-partea civila (in latura civila),
cu trimiterea cauzei spre rejudecare la instanta de apel, pentru judecarea apelurilor (apeluri promovate doar de catre inculpat (in latura penala si latura civila) parti resp. civilmente si partea civila (doar pe latura civila) in rejudecarea apelului se poate agrava situatia inculpatului in latura penala?
:coffee:
Nu :)
inculpatul nu isi poate agrava pedeapsa in propria cale de atac.
av. vasilescu
Parchetul a facut recurs in favoarea inculpatului? In acest caz, cu siguranta nu se va agrava pedeapsa aplicata inculpatului.

Imi poate spune cineva daca, partea civila prin apelul promovat solicita masura sechestrului asigurator (doar acesta a fost motivul de apel invocat de partea civila),iar instanta de apel nu solutioneaza acest capat de cerere, dar instanta de recurs a admis si recursul partii civile, acest fapt poate agrava situatia inculpatului pe latura penala , in rejudecareas apelului?
ContSters40598, utilizator
Nicio parere?