Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua, problema mea este urmatoarea:
Parintii mei mi-au dat mie un apartament in care sa locuiesc impreuna cu sotia, iar fratelui meu un alt apartament, deci a dat ambilor copii cate un apartament.Dar..., acum incep problemele, apartamentul meu este cumparat intr-o perioada in care eu nu eram in tara si a fost luat pe numele fratelui meu ( el a fost cel care a umblat cu actele,parintii fiind in varsta).Urma sa facem actele de vanzare-cumparare a apartamentului in care locuiesc, dar in vara anului 2012, tatal meu decedeaza in urma unui accident de masina. In acest moment fratele meu nu mai este de acord sa facem actele de vanzare-cumparare, motivan ca apartamentul este al lui,deoarece are acte pe el. Ce avem de facut acum?
Va multumesc ca m-ati ascultat si astept cu mult interes un raspuns din partea dumneavoastra.
Nu stiu daca am inteles foarte bine speta.
1) Daca fratele dvs a cumparat apartamentul destinat dvs, pe numele sau, atunci nu prea aveti ce sa mai faceti, decat sa dovediti, ca respectivul contract a fost unul cu pret fictiv sau pretul nu s-a platit.
2) Daca De fapt ne referim la un contract de donatie, a apartamentului destinat dvs, in care fratele dvs "si l-a donat", puteti invocat reductiunea donatiilor pt motivul incalcarii rezervei succesorale.
Buna ziua,

daca apartamentele au fost vandute de catre parinti ( iar nu cumparate de la terti cu banii parintilor) atunci exista solutii pentru problema dvs.

Trebuie examinate contractele pentru ca acolo pot exista indiciile unei donatii mascate, ceea ce ar constitui un enorm avantaj. Daca parintii si-au rezervat cumva si un drept de abitatie ( folosinta) atunci sansele ar creste si mai mult.

Avocat Costi Boncu
Boncu Constantin, Avocat
Hmm.
Problema dvs. cu apartamentul nu este de mostenire. Chiar daca spuneti ca apartamentul in care locuiti a fost luat de parinti, cata vreme fratele figureaza ca proprietar in acte, atunci fratele este proprietar si de drept.
Deci are dreptate, apartamentul e al lui, si nu al parintilor.

Ar trebui analizata posibilitatea de anulare a actului de vanzare,sau de constatare a faptului ca apartamentul este al parintilor. Musai as mergeti la un avocat cu actele in fata...

Apartamentul in care locuieste fratele al cui este in acte? A fost donat de parinti fratelui? Vandut? Cumparat direct pe numele fratelui? Cand?
In afara de cele doua apartamente, parintii dvs. mai detin si alte imobile (poate casa in care locuiesc)?
Mama dvs. ce zice in toata povestea asta?

Problema dvs. nu e simpla, si, daca nu sunteti dispus sa renuntati la apartament, nu se va rezolva fara avocat (si probabil procese).
smeagull, utilizator
Fratele a cumparat din prima apartamentul cu banii parintilor.Eu fiind plecat din tara,l-a cumparat pe numele lui ,urmand ca la intoarcerea mea in tara sa se faca actele pe numele meu.
lilianamanea67 a scris:

Fratele a cumparat din prima apartamentul cu banii parintilor

Dovezi aveti ca e asa?

Si cu celalalt apartament (pe care parintii l-au dat fratelui dvs.), cum stau lucrurile?