Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

o matusa a mea a fost casatorita cu un cetatean. nu au avut copii. eu sunt nepot de gradul 1 a matusii. aceasta a avut pe rol 4 ha de teren arabil. matusa mea a murit prima iar sotul ei a facut donatie acest pamant unui nepot de gradul 3 din partea lui. intrebarea este: pot sa intru in posesia pamantului in calitate de nepot? si in ce fel?
GGBogdan a scris:

Inca o speta, la care eu sustin de asemenea, ca si sotul supravetuitor trebuie sa primeasca 1/4; tatal meu a mostenit 10 ha de pamant de la bunicul meu, eu la mostenire cat voi primi, in conditiile in care exista si un sot supravetuitor, la a 2- a casatorie.

Sotul supravietitor primeste 1/4 din bunurile aflate in patrimoniul defunctului, la data decesului... iar copiii restul de 3/4.
narcisa_salbatica a scris:

GGBogdan a scris:

Inca o speta, la care eu sustin de asemenea, ca si sotul supravetuitor trebuie sa primeasca 1/4; tatal meu a mostenit 10 ha de pamant de la bunicul meu, eu la mostenire cat voi primi, in conditiile in care exista si un sot supravetuitor, la a 2- a casatorie.

Sotul supravietitor primeste 1/4 din bunurile aflate in patrimoniul defunctului, la data decesului... iar copiii restul de 3/4.

SI eu sustin la fel, dar "avocatii batrani" nu...
Referitor la prima situatie pe care am expus-o, ce parere ai???
Aici nu e vorba de ceea ce sustin "avocatii batrani", ci doar de prevederile Codului Civil... care zice asa:
Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

Asadar, legea-i lege... Referitor la primul caz... daca la data decesului persoanei suma de bani se afla in patrimoniul sau, atunci va intra in masa succesorala si se va imparti la fel ca si restul bunurilor... 1/4 sotia, 3/4 copiii....
narcisa_salbatica a scris:

Aici nu e vorba de ceea ce sustin "avocatii batrani", ci doar de prevederile Codului Civil... care zice asa:
Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

Asadar, legea-i lege... Referitor la primul caz... daca la data decesului persoanei suma de bani se afla in patrimoniul sau, atunci va intra in masa succesorala si se va imparti la fel ca si restul bunurilor... 1/4 sotia, 3/4 copiii....

Legea o stiu si eu, cei care au dat castig de cauza NUMAI copiilor, pe ce baza au facut, pe care LEGE???
aM AVUT DISCUTII APRINSE PE TEMA ASTA, dar notarul si cu avocatii care i-am mentionat dandu-le castig de cauza lor, chiar nu mai stiu ce argumente sa le mai aduc..
Legea in care ei au dat mostenirea doar copiilor ma intereseaza, este cumva vreo portita legislativa???

P.S. repet, nu e vorba despre mine, ca daca era, ma adresam de mult instantei pentru anularea certificatului de mostenitor.
Poate ar fi mai bine sa intrebati notarul si avocatii respectivi in ce baza legala au decis impartirea mostenirii in acel mod... pentru ca prevederile Codului Civil sunt clare...