Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin credit prima ...

Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin credit prima casa (inca activ) cu asigurare platita. Sunt casatorit de 6 ani fara copii. In caz de deces al cumparatorului (eu) cui ii revine apartamentul? Sotiei mele sau rudelor de gr1 (parinti,frati)?
larahau, utilizator
Și ...și...
În lipsa descendenților, moștenirea dvs. (în care intră ap. și pasivul/creditul restant) revine atât soției (dacă vă v-a supraviețui) cât și părinților și fraților dvs.
Cota soțului supraviețuitor, atunci când vine la moștenire în concurs atât cu ascendenții privilegiați (tatăl și mama defunctului) cât și cu colateralii privilegiați (frații și surorile defunctului) este de o treime din moștenire.

În cazul dvs. puteți lua în calcul să lăsați un testament soției (prin care îi puteți înlătura total de la moștenire pe frați și doar în parte pe părinți, care sunt moștenitori rezervatari).
romascanu, moderator
si in cazul in care nu exista nici frati, nici parinti, care este ordinea posibilelor rude care ar putea mosteni un apartament cumparat inainte de casatorie.
Rudele defunctului vin la moştenire în următoarea ordine:

a) clasa întâi: descendenţii;
b) clasa a doua: ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi;
c) clasa a treia: ascendenţii ordinari;
d) clasa a patra: colateralii ordinari.

Ascendenţii ordinari sunt rudele în linie dreaptă ascendentă ale defunctului, cu excepţia părinţilor acestuia. (adică bunic/bunică: străbunic/străbunică)
Colateralii ordinari sunt rudele colaterale ale defunctului până la gradul al patrulea inclusiv, cu excepţia colateralilor privilegiaţi. (adică unchi, mătuși sau, în lipsă, verii primari).
romascanu, moderator
Art.964 Cod civil
(1) Rudele defunctului vin la moştenire în următoarea ordine:
a) clasa întâi: descendenţii (copii, nepoți, strănepoți, stra-stranepoti etc.)
b) clasa a doua: ascendenţii privilegiaţi (parintii defunctului) şi colateralii privilegiaţi (fratii/ surorile defunctului și nepoții de la frati/surori)
c) clasa a treia: ascendenţii ordinari (bunicii, strabunicii, stra-strabunicii defunctului)
d) clasa a patra: colateralii ordinari (fratii/surorile bunicilor defunctului, verii primari)
raluk0207, utilizator