Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Testarea cu aparatul poligraf - cine propune testarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Testarea cu aparatul poligraf - cine propune testarea

cine hataraste ca un invinuit poate sa fie testat cu aparatul poligraf?politia sau instanta?si cum de face acest lucru?
Organul responsabil in cercetarea penala poate solicita testul cu aparatul poligraf
Concluziile nu garanteaza ca subiectul a sustinut adevarul,diagrama putand fi usor influentata prin simple "artificii"
Proba nu este acceptata in instanta
Subiectul poate refuza efectuarea testului invocand starea de sanatate,eventuale tratamente medicamentoasr,labilitate psihica,timiditate sau din contra nervozitate

De hotarat hotareste invinuitul sau inculpatul...
De admis acest test il face organul judiciar care poate fi organul de urmarire penala sau instanta de judecata.

Adica degeaba vrea inculpatul daca nu vrea organul judiciar si degeaba vrea organul judiciar daca nu vrea inculpatul.
Poligraful este un instrument lipsit de validitate si incredere. Este doar bun pentru a smulge marturisiri de la naivi. Detalii pe [ link extern ]
S-au dat condamnari de 25 de ani pe poligraf si alte probe indirecte.
Are o valoare si se apreciaza ca arata adevarul chiar daca nu constituie proba.
Buna ziua !

Am si eu nevoie de un sfat, poate de la doamna avocat Lasconschi sau alt avocat care poate sa ma ajute.

Lucrez pe o ambulanta Smurd. In februarie a disparut din biroul unui maistru un portofel. Intampalrea a facut ca eu si echipajul meu sa trecem in acea zi pe acolo sa alimentam ambulanta. Biroul maistrului se gaseste la circa 100 m de statia de alimentare cu carburant.
operatiunea a durat cam 15 minute, timp in care nu am parasit perimetrul statiei de alimentare, nicidecum sa intru in birou la dansul. La sfarsit doar soferul a intrat in acel birou cu foaia de parcurs, dupa care am plecat fara sa mai trecem in acea zi pe acolo.....ulterior am aflat de disparitia portofelului de la colegii de acolo.

Azi am fost sunat sa ma duc pentru o declaratie.....trebuia sa primesc cica o citatie, nu am primit-o, am fost sunat de comandantul meu sa ma duc la sediul politiei.
Acolo am dat o declaratie in care am mentionat ca am fost sa alimentam ambulanta, ca nu am parasit perimetrul zonei de alimentare, lucru care poate fi confirmat de colegii mei,si ca doar soferul a intrat in acel birou...exact cum a fost.

La sfarsit am fost intrebat daca sunt de acord sa fiu testat cu aparatul poligraf si am scris in declaratie ca da...in fond stiu ca sunt nevinovat si nu am nimic de ascuns....ma gandeam ca asa se lamureste treaba .
Dar dupa ce am intrat pe forum si am vazut ca testul nu e relevant...ba mai mult te poate incrimina nevinovat mai ales daca esti emotiv ( dintodeauna sunt o persoana cam emotiva, nu ma pierd cu firea dar uneori tremur,transpir,imi creste ritmul cardiac in situatii mai aiurea) nu stiu daca ar fi bine sa fac acel test sau nu.
Am citit despre persoane care l-au picat din cauza emotiilor si nu vreau sa-mi pun singur cenusa in cap.

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat....pot sa refuz acum acest test? Cum sa procedez? Nu vreau sa creada ca am ceva de ascuns dar nici sa fiu apoi anchetat pe baza unui test....inca am emotii desi treaba s-a petrecut dimineata.

Astept un sfat si multumesc anticipat.