Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic la început de drum
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic la început de drum

sunt proaspat angajata ca si consilier juridic fara experienta la o societate.nu am de la cine sa invat.dati-mi niste sfaturi,va rog.
spuneti mai exact cu ce va putem ajuta, la obiect.
Problema consilierilor juridici lipsiti de experienta ( vorbesc din propia experienta ) este datorita lipsei acesteia, independenta, impartialitatea si obiectivitatea acestora este mult stirbita, ei trebuind sa se supuna legii si propiei constiinte, dar lipsa de experienta ii impinge sa se supuna constiinei acelor persoane pe care le considera mai cu experienta ( juristi ori nu ). Asa ca sfatul meu este supune doar propiei tale constiinte si nu uita ca din greseli inveti cel mai bine ( a nu se intelege a se gresi cat mai des ).
Filip Alexandru, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
@ cornelspiridon

Colegiul Consilierilor Juridici nu organizeaza niciun fel de curs de pregatire si nici nu solicita un indrumator sau depunerea contractului de indrumare dintre consilierul juridic stagiar si consilierul juridic definitiv indrumator.
Doar dupa cei doi ani de stagiu, trebuie depus un referat si o recomandare de la un consilier juridic definitiv, pentru ca stagiarul sa poata sustine examenul de definitivare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~