Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... alcoolemie 0,80 alcotest
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

alcoolemie 0,80 alcotest

Alcotest alcoolemie 0,8,.Prima proba de sange 2 la mie.A doua proba nu a fost recoltata.Doresc sa aflu prin intermediul dvs. si al cunostintelor juridice daca pot face contestatie pentru recalculare. multumesc
mugurel68 a scris:

Alcotest alcoolemie 0,8,.Prima proba de sange 2 la mie.A doua proba nu a fost recoltata.Doresc sa aflu prin intermediul dvs. si al cunostintelor juridice daca pot face contestatie pentru recalculare. multumesc

buna ziua ,
la asa o alcoolemie puteti cere si reclacularea dar si contestatie dar cu respect mari sanse de a nu va intocmi un proces penal .

HG 1391/2006
ART. 194
(1) Pentru determinarea alcoolemiei se recoltează două probe biologice la interval de o oră între prelevări. În cazul refuzului de prelevare a celei de-a doua probe biologice nu se efectuează calculul retroactiv al alcoolemiei.
(2) Refuzul persoanei examinate de a i se recolta cea de-a doua probă biologică se consemnează în procesul-verbal de prelevare.
mi-e teama ca trebuie sa va reconsiderati pozitia si sa vedeti ce e de facut sa scapati cat mai usor.
macar sa nu fi fost si accident.