Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la executarea silita si suspendarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la executarea silita si suspendarea executarii silite

o licitatie pt. scoaterea spre vinzare a unui imobil programata pe data de 21.01.s-a inaintat instantei contestatie la expertiza evaluatorului si s-a solicitat suspendarea pina la stabilirea pretului de piata real a respectivei licitatii.s-a dat termen.executorul sustine ca licitatia va continua.cum cind este dispus de instanta termen si astfel ar trebui suspendata executarea pina la o hotarire
Contestata trebuie facuta la executarea silita, nu la evaluare, iar cererea de suspendare a excutarii silite va avea ca efect oprirea licitatiei sau a oricaror acte de executare silita pana la momentul solutionarii contestatiei la executare silita, ci nu suspendarea pana la stabilirea pretului de piata real.... Pentru valorificarea sub pret, aveti la indemana contestatia privind modul de efectuare a executarii silite. Depinde ce urmariti : oprirea executarii, sau continuarea acesteia
Prin formularea contestatiei la executare nu veti obtine automat si suspendarea executarii silite. Pentru a se dispune susspendarea trebuia sa solicitati expres acest lucru si - dupa depunerea cautiunii fioxate de instanta - sa se discute si instanta sa dispuna suspendarea.