Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare post angajat in CCIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare post angajat in CCIC

Buna ziua!
V-as ruga sa ma ajutati in urmatoarea problema.
In acest moment ma aflu in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului, concediu care se va incheia peste cateva luni, cand copilul va implini varsta de doi ani. Am aflat la sfarsitul anului trecut ca societatea la care sunt angajata face concedieri colective (nu se face reorganizare judiciara si nici nu a fost declansata procedura de faliment). Tot atunci am aflat ca am fost trecuta nominal pe lista persoanelor propuse spre concediere, lista care a fost inaintata reprezentantilor salariatilor. Recent am aflat si ca a fost emisa decizia de reorganizare a directiei in care lucram, decizie care mentioneaza restructurarea postului pe care il ocupam inainte de a intra in CCIC. Tot in respectiva decizie este mentionat ca, la intoarcere din CCIC, voi fi concediata, cu preaviz de 20 de zile.

Este legala aceasta actiune a societatii? Protejeaza cumva statul, prin legile existente, mama? Care sunt drepturile mele si obligatiile angajatorului din perspective mamei reintoarsa la serviciu dupa 2 ani de CCIC? Mai precis, este angajatorul obligat ca la intoarcerea din CCIC sa imi ofere un alt post similar cu cel pe care il ocupam, sau nu? Poate fi societatea atacata in justitie in baza deciziilor deja emise? Si cand ar trebui facut acest lucru?
maria. a scris:

Oare faptul ca o societate decide restructurarea posturilor pe care erau incadrate persoane (TESA cu studii superioare) aflate in CCIC pentru inca 6 luni, 9 luni sau chiar 1 an nu este o dovada de discriminare si rea-vointa? Cum ar putea o asemenea decizie sa ajute societatea sa depaseasca problemele economico-financiare cu care se confrunta in aceasta perioada? Ca doar societatea nu cheltuie absolut nimic in cazul angajatilor aflati in CCIC, cu atat mai mult cu cat, in acest caz particular, pe posturile respective nu au fost incadrate persoane cu contract pe durata determinata pana la intoarcerea din CCIC a angajatilor titulari.

Din cate se intelege aceste posturi nici nu sunt defiintate in perioada cat salariatii sunt in concediul respectiv, abia dupa revenirea la locul de munca se desfiinteaza postul. In acest caz motivatia ca angajatorul nu are cheltuieli in prezent nu are nici o relevanta.
adelaida_07 a scris:

maria. a scris:

Oare faptul ca o societate decide restructurarea posturilor pe care erau incadrate persoane (TESA cu studii superioare) aflate in CCIC pentru inca 6 luni, 9 luni sau chiar 1 an nu este o dovada de discriminare si rea-vointa? Cum ar putea o asemenea decizie sa ajute societatea sa depaseasca problemele economico-financiare cu care se confrunta in aceasta perioada? Ca doar societatea nu cheltuie absolut nimic in cazul angajatilor aflati in CCIC, cu atat mai mult cu cat, in acest caz particular, pe posturile respective nu au fost incadrate persoane cu contract pe durata determinata pana la intoarcerea din CCIC a angajatilor titulari.

Din cate se intelege aceste posturi nici nu sunt defiintate in perioada cat salariatii sunt in concediul respectiv, abia dupa revenirea la locul de munca se desfiinteaza postul. In acest caz motivatia ca angajatorul nu are cheltuieli in prezent nu are nici o relevanta.

Revin cu precizari:
- societatea face restructurari (nu e vorba de reorganizare sub control judiciar sau faliment, doar concedieri colective-peste 150 de angajati)
- societatea emite decizii de restructurare/desfiintare (ianuarie 2009) si pentru posturile unor angajati aflati in CCIC pe o durata de inca 6 luni, 9 luni sau chiar 1 an (ulterior emiterii deciziilor de restructurare posturi)
- in deciziile de desfiintare a posturilor acestor angajati este mentionat ca la intoarcerea din CCIC (care se va intampla de ex. in iunie 2009, octombrie 2009, 2010) vor fi concediati cu preaviz de 20 zile
- pe aceste posturi, din momentul intrarii in CCIC a titularilor si pana in momentul emiterii deciziilor de restructurare/desfiintare a posturilor nu au fost angajate alte persoane cu contract de munca pe perioada determinata, deci societatea nu a avut si nu are nicio cheltuiala salariala cu aceste posturi

Justificarea desfiintarii posturilor prin problemele economice si financiare cu care se confrunta firma in acest moment nu imi pare solida, din moment ce nu face acum nicio economie la nivel de cheltuieli salariale prin desfiintarea acestor posturi. Aceasta economie ar deveni efectiva peste cateva luni, cand poate nu va mai fi necesara. Mie imi suna a discriminare, dar poate ma insel si o astfel de actiune este justificata. Banuiesc ca o astfel de analiza a situatiei nu ar fi facuta decat in cazul unui proces, de catre instanta.

adelaida_07 a scris:

Din cate se intelege aceste posturi nici nu sunt defiintate in perioada cat salariatii sunt in concediul respectiv, abia dupa revenirea la locul de munca se desfiinteaza postul. In acest caz motivatia ca angajatorul nu are cheltuieli in prezent nu are nici o relevanta.

Cum adica: "In acest caz motivatia ca angajatorul nu are cheltuieli in prezent nu are nici o relevanta."?
Angajatorul are probleme acum, in acest moment... adica situatia economica generala e disperata si societatea trebuie sa reduca cheltuielile.... acum. Insist ACUM!
Bineinteles ca in RO ca si cheltuieli ce trebuie neaparat reduse nu-s asimilate decit cele cu personalul... ca managementul bineinteles a epuizat de mult, toate posibilitatile de eficientizare si reducere a costurilor de tot felul....
Deci... societatea ia masura salvatoare.... sa concediem pe cineva al carui contract de munca este suspendat... bineinteles, sa-l concediem cind putem sa facem asta, adica la intoarcerea din CIC...
OK..... Masurile trebuiesc luate acum, ca situatia e naspa acum.... dar noi, societatea cu pricina, care sintem cu cutitul la git, pastram personalul pe care-l avem angajat in acest moment, dar vom da afara, in viitor pe cei care au indraznit sa faca un copil...
Adica, rezolvarea pt problema noastra imperioasa si critica de acum, o vom avea in viitor, peste niste luni, sau ani...
Presupunem ca se intimpla o minune si situatia economica mondiala se redreseaza, si totul va fi roz.
Decizia de concediere a angajatului in CIC este deja luata...
Adica omul vine din CIC si este deja concediat.... asta nu-i discriminare?
Cum poate angajatorul pretinde sustine si proba in instanta intr-o astfel de speta, ca desfiintarea tocmai a posturilor unor angajati care se afla in CIC este o masura justa si absolut necesara pt continuarea activitatii societatii respective cind, la momentul luarii deciziei de reorganizare si implicit de desfiintare a posturilor ea, societatea comerciala angajatoare, nu avea nici o cheltuiala de nici un fel cu respectivii salariati deoarece contractele lor de munca erau suspendate ei fiind platiti din fondurile aflate in bugetul de asigurari sociale?

Dupa reactiile vis-a-vis de acest subiect, se pare ca instantele nu prea se confrunta cu astfel de situatii... Oamenii pusi in fata unei asemenea decizii a angajatorului, probabil ca gindesc ca n-are rost sa mai intervina in vreun fel si sa-si apere drepturile.... Si uite-asa cei de la departamentele de juridice si de personal isi demonstreaza in fata conducerii respectivelor institutii abilitatile profesionale prin care transpun in practica neabatut directivele de reducere cu orice pret a personalului.
Probabil a venit timpul sa se faca ceva....
otomanu, utilizator
Asa cum bine ati oservat pana la data la care reveniti din CIC situatia financiara a societatii se poate modifica si ca urmare si decizia prezenta se poate schimba.
Chiar daca s-a luat o decizie in prezent aplicarea acesteia se va face abia dupa revenirea din CIC si va trebui sa fie motivata cu privire la situatia economica a societatii la data la care se va da preavizul. De exemplu nu se va putea aplica o concediere pe motive economice la o data cand situatia economica se modifica si societatea face angajari de exemplu.
In ceea ce priveste desfintarea unuor posturi poate avea si alte ratiuni decat economia, modificarea unei organigrame se poate motiva si pe necesitatea unei activitati anume desfasurate, a retehnologizarii, a abordarii unei activitati diferite la un moment dat. De exemplu scaderea vanzarilor poate genera necesitatea de a reduce compartimentul de vanzari care are 5 posturi de agenti vanzare din care 3 lucreaza si 2 sunt in CIC. Prin analiza activitatii si preveziunea pe un an se ajunge la concluzia ca 3 agenti de vanzare sunt suficienti. Se decide desfintarea a 2 posturi. Dar se poate infiinta un nou departament care sa cuprinda 3 locuri de munca.Sigur ca nu vor fi concediati cei 3 care momentan lucreaza , ei asigura in prezent si pe viitor activitatea compartimentului. Se decide desfintarea celor 2 posturi care momentan nu genereaza cheltuieli . Pusturile nou infiintate pot fi oferite celor in curs de concediere daca au calificarea necesara.
Indiferent de parerea mea ,daca va simtiti lezati in drepturi apelati la instanta. Este posibil ca aceasta sa va dea dreptate.