Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Sesizare OPC?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Sesizare OPC?

Buna seara! Cum se procedeaza in situatia in care ai cumparat o pereche de pantofi/ghete din piele de iarna imblanite, si la prima purtare iti intra apa in ei(deoarece afara ploua), garantie valabila. La magazinul de la care i- am cumparat vanzatoarele m-au anuntat ca doar daca trimitem perechea de ghete la sef lor(probabil administratorul) , acesta fiind in alt oras(adica trebuie sa astept 3-4 zile), ca el sa constate acel defect si daca o sa -i schimbe sau nu, dar sa stiu ca nu sunt ghete impermeabile si de ce am umblat cu ele in ploaie(poate trebuia sa le tin in vitrina :))) Revenim la ceea ce a urmat: Am fost informat ca trebuia sa las la magazin ghetele, bonul si eu sa inchei cica"un proces verbal de predare primire". Ceea ce pentru mine era cam ciudat, cum adica sa las si ghete si bon acolo, si in schimb sa primesc o hartie A4. Asa ca am plecat de la magazin cu ghetele in brate cu gandul sa ajung la OPC. Cumparatorul chiar nu are nici un drept?ce e de facut?Sa depun o sesizare/plangere la OPC?sau sa stau sa astept "rezolvarea sefului de magazin" pana trece garantia? Va multumesc anticipat
1) garanția ghetelor va expira în 30 zile-atenție la bonul de casă ! Nu ”stați” să . . . !
2) este indicat cu prioritate, a reclama comerciantului și soluționa amiabil nedorita problemă : angajatul societății a procedat corect (cu predarea ghetelor pe baza procesului verbal . . ), pt siguranța dvs. executați înainte o copie xerox a bonului de casă și o păstrați ;
3) numai dacă întâmpinați refuzul comerciantului, e necesară intervenția Comisariatului Jud. pt. Protecția Consumatorului (și trebuie probat cu bonul de casă).
1-Conditionat de materialul din care este executat pantoful/gheata exista spray special ,care va scuteste de efortul,stresul,timpul pana la comunicarea concluziilor ANPC
2-Daca va aflati in interiorul termenului de 30 de zile solicitati comerciantului sa preia perechea de incaltaminte+ copie dupa bonul de achizitie,pentru care sa elibereze document justificativ
3-Daca se refuza solutionarea la comerciant,sesizati oficial ANPC
Multumim, pentru amabilitate, sfaturi, vom tine cont cu siguranta de cele spuse.
Chiar ma intereseaza si pe mine acest subiect, am cumparat si eu o pereche de ghete din piele si imi intra apa. Dar pe eticheta nu scrie ca sunt impermeabile. Este un defect ca intra apa? Sa fac reclamatie? Daca poate sa imi raspunda cineva care a facut o astfel de reclamatie.