Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume si prenume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume si prenume

Buna ziua. Am o problema cu numele, deoarece este scris in limba engleza, as dori sa modific cateva litere ca sa fie mai usor de citit in limba romana. Intampin fel de fel de greutati din cauza ca numele meu e greu de citit. Nu doresc schimbarea ca atare ci doar a unor litere si din numele de familie si din prenume pentru a fi mai usor lizibil si pronuntabil. Este acesta un motiv suficient pentru a mi se acorda schimbarea de nume de catre autoritati? Am inteles ca nu este acceptata schimbarea de nume fara un motiv temeinic. Sunt roman, cetatean roman, atat ca unul din parinti este strain si pentru un motiv necunoscut mie a decis sa imi scrie numele in limba engleza. In cazul in care mi s-ar accepta aceasta cerere, cum procedez mai departe pentru a schimba numele pe actele de propietate, certificat de nastere, diploma de absolvire etc.
Este o procedura simpla sau ar fi mai bine sa apelez la serviciile unui avocat?

Va multumesc anticipat
amh, utilizator
adresati-va DIRECTIA PENTRU EVIDENTA PERSOANELOR SI ADMINISTRAREA BAZELOR DE DATE si apoi vedeti ce este de facut poate delegati un avocat in cazul in care nu va descurcati .

Puteti sa va schimbati numele si prenumele pe cale administrativa ( OUG41/2003), motivul dvs e socotit intemeiat " e) cand persoana in cauza poarta un nume de familie de provenienta straina si solicita sa poarte un nume romanesc;"
Procedura si acet necesare, gasiti in link.
[ link extern ]

Vi se va schimba certificatul de nastere, apoi dvs va schimbati cu el toate actele- buletin, permis etc, pentru diplome si acte de proprietate, faceti dovada schimbarii numelui
gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos. Nu vreau sa il schimb intr-un nume romanesc ci doar sa il fac mai usor lizibil, dar banuiesc ca este exact acelasi lucru.

Multumesc inca o data tuturor pentru raspunsuri.