Forum Discuţii juridice Executare silită Impozitul pe casa se prescrie?
Discuție deschisă în Executare silită

Impozitul pe casa se prescrie?

Buna ziua!Trebuie sa achit un impozit la casa in valoare de 3100 de lei care nu a mai fost platit de 6-7 ani.La fisc,figureaza numele bunicului meu care este decedat.Succesiunea a fost facuta acum 8 ani si acum casa este pe numele meu.In urma cu 2 zile a venit o somatie de plata de 305 lei pe numele bunicului.Se pot prescrie cei 3100 lei?De ce a venit somatia de plata de doar 305 lei?
Va multumesc!
Torkild, utilizator
Adresati o cerere in scris prin care sa le comunicati ca a intervenit termenul de prescriptie si veti vedea ceea ce va vor raspunde.
Este cea mai ieftina cale ca sa aflati in ce situatie va aflati.
Torkild a scris:
Se pot prescrie cei 3100 lei?De ce a venit somatia de plata de doar 305 lei?

Nu se prescrie toata suma odata. Va dati seama ca cei 3100 lei reprezinta impozitul si penalitatile pe mai multi ani.
Vor veni si celelalte somatii. Ati primit somatie numai pentru 310 lei, deoarece aceasta suma probabil ca reprezinta impozitul pe un an si accesoriile aferente acestuia. Adica penalitatile pentru neplata impozitului.
Sa nu va "treziti" si cu titlu executoriu.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Atentie sporita deoarece termenul de prescriptie se intrerupe si se reia de la inceput cu fiecare act emis de creditor,respectiv fiecare impunere anuala
Daca dvs sunteti mostenitor,pe cale de consecinta va revine obligatia achitarii debitelor defunctului
Verificati la serviciul debite in urmarire daca nu figurati cu sume pentru care deja sa se fi emis titlu executoriu
Am primit 3 foi:somatie,titlu executoriu si proces verbal privind calculul sumelor prevazute prin titlu executoriu.
Pe numele meu nu s-a mai emis titlu executoriu pt ca desi s-a facut succesiunea,la fisc figureaza numele bunicului meu.
Carui an sunt aferente cele descrise de Dvs. mai sus?