Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot sa oblig vecinul sa isi repare balconul?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot sa oblig vecinul sa isi repare balconul?

Buna,
Locuiesc intr-un apartament la parterul unui bloc. Vecinii de la etajul 1 au balcon la sufrageria lor, eu nu am. De fiecare data cand ploua sau ninge se infiltreaza apa pe la unul din colturile balconului care este deteriorat si deja am igrasie (balconul lor nu este inchis). Pot sa ii oblig sa isi repare fisura de la balcon?
Multumesc

Art 17 din L nr 230/2007 Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu,respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru reparatii

Initial notificati oficial proprietarul in cauza cu obligatia de a executa reparatia
In caz de dezinteres din partea proprietarului in cauza sesizati oficial presedintele de asociatie de proprietari
Pentru preintampinarea situatiilor neplacute,incheiati asigurare facultativa a locuintei care sa prevada si aceasta clauza si in cazul repetarii infiltratiei sesizati asiguratorul care va deschide dosar de dauna,va constatata si va consemna prejudiciile cauzate la proprietatea dvs ,va acorda c/v prejudiciu si ulterior se instituie cu actiune in regres impotriva vinovatului
Dar cu vorba buna, cu cateva rugaminti ati incercat ?. Nu de alt ceva dar, poate nu se merita sa va stricati relatiile cu vecinii, nu se stie niciodata cand o sa aveti nevoie de ei si atunci... .
Incercati o discutie cu presedintele asociatiei. Poate nu este singurul balcon in aceasta situatie. Daca mai sunt si alte cazuri de acest fel, asociatia poate prevede reparatia balcoanelor in bugetul pe anul 2013, aprobat in adunarea generala din primul trimestru al anului si la vara se poate face reparatia.
In acest fel suportati toti costul reparatiilor si beneficiati toti de confort.